marsilya-operasyonu

Marsilya Operasyonu – Bölüm 4 – “Esenboğa’daki Kanlı Cumartesi”

Takvimler 1982’nin 7 Ağustos’unu gösterdiğinde ASALA teröristleri Türkiye’deki ilk eylemini gerçekleştirdi. Hedefleri Ankara’daki Esenboğa Havalimanıydı. ASALA militanı  Zohrab Sarkisyan ve Levon Ekmekçiyan bir havayolu şirketinin check-in bölgesindeki kalabalığın ortasından bomba patlatıp yolcular ve kontrol memurlarının üzerine hafif makineli tüfek ile ateş etmeye başladılar. Havalimanında birden kıyamet koptu. İnsanlar dehşet içinde sağ sola kaçıyorlardı. Militanlardan Sarkisyan bu sırada sözde Ermeni soykırımını kastederek “Bizden bir milyon kişi öldü, sizden 25 kişinin ölmesi ne fark eder” diye bağırmaya başladı. Kalabalığın ortasına ateş açan teröristler birden karşılarında Esenboğa emniyet amiri ve polis memuru Atilla Başçı’yı buldu. Teröristlerin açtıkları ateşe karşılık verdiler. Çıkan çatışma sırasında polis memuru Atilla Başçı vuruldu. Diğer polis memuru da terörist Sarkisyan’ı vurdu. Arkadaşının vurulduğunu gören Ekmekçiyan havalimanın kafeteryasına doğru koştu. Burada yaklaşık yirmi kişiyi rehin aldı.

Yolcuları rehin alan Ekmekçiyan’ güvenlik güçleri tarafından teslim için çağrı yapıldı. Teslim ol çağrısı yapılırken içeriden biri kadın iki kişi kaçmayı başarmıştı. Kaferterya’nın çevresinde heyecanlı bekleyiş sürerken birden patlama ve silah sesleri duyulmaya başladı. Teröristler rehin aldıkları insanlara da saldırıyordu. Bu sırada daha fazla beklemek istemeyen Hidayet Ağbaba adlı polis memuru üzerine çelik yelek giyerek içeriye sızdı. Ancak Hidayet Ağbaba’yı gören rehine bir kadının bağırması sonucu teröristler Hidayet Ağbaba’yı fark etti. Tam kaçmaya yeltenirken Hidayet Ağbaba erken davranıp teröristi vurarak öldürdü. Böylelikle yaklaşık üç 3 saat süren operasyon başarılıyla sonuçlanmış teröristlerden biri öldürülürken, diğer terörist Levon Ekmekçiyan yaralı olarak ele geçirildi. Saldırıda üç polisimiz şehit olurken, üç Türk yolcu, bir Türk havaalanı personeli, bir Amerikalı kadın yolcu ve bir Alman mühendis de hayatını kaybetti. 72 kişide çeşitli yerlerinden yaralandı. Ekmekçiyan’ı yakalayan Hidayet Ağbaba “9 kişiyi öldürdün 72 kişiyi yaraladın şerefsiz” deyince Ekmekçiyan kızarak “Az bile” diye bağırdı.

ASALA ESENBOĞA’YI KANA BULADI

Saldırı sonucu AP ajansının Beyrut bürosuna telefon eden ve bozuk Arapça konuşan bir kişi Esenboğa olayını “Erzurum operasyonu” olarak bildirilmiş ve sorumluluğu ASALA’nın üstlendiğini bildirmiştir. 

Terörist Ekmekçiyan’ın yargılanması için mahkeme başladı. Mahkeme savcısı saldırıyı “Devletin hakimiyeti altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya matuf bir eylem” olarak nitelendirmiş ve Ekmekçiyan hakkında 125. Madde uyarınca idam cezasına çarptırılmasını istemiştir. Yargılama süreci devam ederken Avrupa’dan Ekmekçiyan’ın serbest bırakılması için Türkiye’ye bildiriler gönderildi. Hatta Ermenistan’da kendisine destek mitingleri bile düzenlendi. İdam cezasına çarptırılan Ekmekçiyan cezaevindeyken masum insanların öldürülmesi hakkında pişmanlık ifadesi içeren bir mektup yazarak diğer ASALA mensuplarına da şiddetten vazgeçmeyi nasihat etti. Bu mektup sonradan ASALA örgütüne gönderildi.

Marsilya Operasyonu – Bölüm 3 – “Darbe” yazımızı okumak için tıklayınız

(Toplam 61 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün)
İnternet sitesi https://politikkalem.com
Yazı oluşturuldu 35

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.