joseph-kennedy

Kennedy Ailesinin Dramı

Joseph P. Kennedy 6 Eylül 1888’de Boston Massachusetts’te dünyaya geldi. Joseph, Katolik bir aile olan iş adamı Patrick Joseph Kennedy‘nin büyük oğludur. Joseph’in bir erkek kardeşi ve iki küçük kız kardeşi daha vardır. Joseph Kennedy’nin kökeni İrlanda’ya uzanmaktadır. Aile 1840 yıllarında İrlanda’da yaşanan kıtlık nedeniyle Amerika’ya göç etmiştir.

Kennedy Ailesi

Joseph, önce Katolik okulunda eğitim gördü. Ardından eğitimine Boston Latin Okulunda devam etti. 1908 yılında Harvard Üniversitesine başladı ve 1912’de mezun oldu. 7 Ekim 1914’de Boston belediye Başkanı’nın en büyük kızı Rose Fitzgerald ile evlendi. Bu evlilikten 4 erkek ve 5 kızı dünyaya geldi. İsimleri sırayla şunlardır.

Joseph Patrick Kennedy (d.1915)

John Fitzgerald K. (d.1917)

Rose Marie (d.1918)

Kathleen Agnes (d.1920)

Eunice Mary (d.1921)

Patricia Helen (d.1924)

Robert Francis K. (1925)

Jean Ann (d. 1928)

Edward Moore K. (d.1932)

Joseph 25 yaşında bir bankanın şube müdürü oldu. Bunun yanında Boston bölgesindeki bir Tersane’nin genel müdür yardımcılığını yaptı. Bu görevini yürütürken ileride ABD başkanı olacak olan Deniz Kuvvetleri Bakan Yardımcısı Franklin Roosevelt ile tanıştı. Aynı zamanda Demokrat Parti üyesiydi. Kennedy zamanla Amerika’da yaşayan İrlanda Katolik topluluğunun önde gelenlerinden biri oldu.

Joseph P. Kennedy

Genel olarak finans alanı ile meşgul olan Joseph 1920’li yıllarda film sektörüne girdi. Hollywood stüdyosunu yeniden düzenleyerek büyük bir kar elde ederek milyonlar kazandı. 1926’da Film Booking Offices adlı şirketi satın aldı. Kennedy bunların dışında alkol dağıtımında da faaliyet gösterdi. Amerika’da içki yasağı sırasında içki kaçakçılığı yaptığı ve bundan büyük bir para kazandığı iddia edildi. Yasağın kalkmasından sonra yüksek fiyatlı içkiler ithal ederek de büyük bir servet kazandı. 1932’de Demokrat Parti’den aday olan arkadaşı Franklin Roosevelt’i destekledi. Seçim kampanyaları sırasında para bağışında bulundu. Bir yıl sonra ABD başkanı olan Roosevelt, Kennedy’i 1934’de kurduğu Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun ilk başkanı olarak atadı. 1937’de Denizcilik Komisyonu’nu yönetti. 1938’den 1940’a kadar İngiltere’de Amerika Büyükelçisi olarak görev yaptı.

II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanya’sının İngiliz şehirlerini bombalaması sonucu “İngiltere’de demokrasi bitti” sözlerinin ardından görevinden istifa etti.

Kennedy Ailesinin Laneti

Bir döneme damgasını vuran ailenin yakasını talihsizlikler bir türlü bırakmadı. Baba Joseph 19 Aralık 1961’de 73 yaşında felç geçirdi. Sağ tarafı felç oldu. İlerleyen yıllarda da konuşma yetisini kaybetti. Hayatının geri kalanını tekerlekli sandalye ’de geçirmek zorunda kaldı. Baba Joseph ölümüne kadar 9 çocuğundan 4’ünün ölümünü gördü. Joseph Kennedy 18 Kasım 1969’da hayatını kaybetti.

Ailenin en büyük çocuğu ve büyük oğlu olan Joseph Kennedy havacıydı, 2. Dünya savaşı sırasında, 12 Ağustos 1944 tarihinde gizli bir operasyon sırasında uçağının vurulması sonucu hayatını kaybetti.

Ailenin ikinci kızı olan Kathleen Cavendish, 1944 yılında bir İngiliz subayı olan William John Robert Cavendish ile evlendi. Ancak evlilikleri uzun sürmedi. William Cavendish Belçika’da Almanlarla bir savaş sırasında bir keskin nişancı tarafından öldürüldü. Kathleen William’dan sonra Lord Fitzwilliam ilişki yaşadı, ancak anne Rose bu ilişkiyi onaylamadı. Bunun üzerine Kathleen babasının onayını almak için sevgilisi ile Paris’e gitmeye karar verdi. 13 Mayıs 1948’de bindikleri uçak kötü hava koşulları nedeniyle kaza yaptı ve kazada kurtulan olmadı.

Ailenin ortanca oğlu John F. Kennedy 20 Ocak 1961’de Amerika’nın 35. Başkanı seçildi. Kennedy Amerika’nın seçilen ilk Katolik başkanıydı. Kennedy dönemi belki de Amerika tarihinin en yoğun dönemlerinden biriydi. Sovyet Rusya ile devam eden soğuk savaş, İsrail ile yaşanan nükleer silah kriziDomuzlar Körfezi ÇıkarmasıKüba Füze KriziApollo ProjesiBerlin Duvarı’nın inşa edilmesi ve Afroamerikan sivil haklar hareketi gibi olaylar Kennedy döneminde yaşandı. Kuşkusuz Başkan Kennedy ‘nin sonunu hazırlayan en önemli olay, Amerikan Dolarını basma yetkisine sahip olan Rothshild ailesi gibi ünlü ailelerin sahip olduğu Federal Rezerve Bank’ın elinden alarak Amerikan Merkez Bankasına vermesi ile oldu.

Kennedy Suikastı

4 Haziran 1963’te Amerikan Temsilciler Meclisi’ne danışarak çıkarttığı 11110 sayılı kanunla dolar basma yetkisi merkez bankasına verilmişti. Başkan Kennedy kanun çıktıktan sonra 6 ay sonra, 22 Kasım 1963 günü Dallas’ta eşi ve vali ile üstü açık bir araba ile halkı selamlarken açılan ateş sonucu hayatını kaybetti. Kennedy‘yi sözde Komünist Lee Harvey Oswald’ın vurduğu iddia edilir. Lee Harvey Oswald ise suikasttan iki gün sonra, mahkeme çıkışı bir Yahudi Jack Ruby tarafından öldürüldü. Kennedy suikastı hala gizemini korumaktadır.

Kennedy Ailesine İkinci Suikast

Kennedy’nin dünyaya gelen 4 çocuğundan ikisi doğar doğmaz öldü. Diğer oğlu John F. Kennedy Jr. 1999’da bir uçak kazasında annesi Jacqueline Kennedy Onassis birlikte hayatını kaybetti. Ailenin toplam 4 üyesi uçak kazalarında hayatını kaybetti.

John Kennedy’nin senatör olan küçük kardeşi Robert Kennedy, ağabeyinin yolundan yürüyerek Demokrat Partiden başkanlığa adaylığını koydu. 4 Haziran 1968 günü seçim kampanyası düzenlediği sırada Los Angeles’ta kaldığı otelin mutfağında, 24 yaşındaki Filistinli Sirhan Sirhan tarafından öldürüldü.

Robert Kennedy

Zekâ geriliği ile doğan ailenin en büyük kızı olan Rosemary Kennedy’nin başına gelenler ailenin başına geleceklerin başlangıcı olarak kabul edilir. Rosemary 23 yaşında geçirdiği ameliyatı yüzünden ömür boyu engelli kaldı. Engelliliği yüzünden hep arka planda kalan Rosemary medyadan uzak bir hayat yaşadı. 87 yaşında bir akıl hastanesinde hayatını kaybetti.

Adnan Menderes Ailesinin Dramı

(Toplam 509 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün)
İnternet sitesi https://politikkalem.com
Yazı oluşturuldu 35

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.