Marsilya Operasyonu – Bölüm 5 - “Vatanperver Ermeni Artin Penik”

Marsilya Operasyonu – Bölüm 5 – “Vatanperver Ermeni Artin Penik”

Esenboğa Havalimanı saldırısından üç sonra 10 Ağustos günü 60 yaşındaki bir Ermeni Türk vatandaşı Artin Penik, katliamı protesto etmek için saat 16.00 sıralarında Taksim Meydanı’nındaki Atatürk heykelinin önünde kendini ateşe verdi. Artin Penik’i otobüsünü durdurarak üstüne yangın söndürme tüpü sıkan bir şoför kurtardı. Ağır yaralanan Artin Penik Cerrahpaşa Hastanesine kaldırıldı. Görgü tanıkları Artin Penik’in yanma sırasında hiç ses çıkarmadan oturduğunu ve çırpınmadan öylece durduğunu söylemişlerdir. Artin Penik kendisini tedavi eden doktora güçlükle konuşarak ASALA katillerini protesto ettiğini söyledi. ASALA terör örgütünün saldırılarına karşı kendisini yaktığını söyleyen Penik’in ağır yanıklar içindeyken söylediği son sözler şunlardı:

11 Ağustos 1982 Günaydın – Bir Ermeni vatandaşımız kendini yaktı

“Bütün dünyaya mesajım: Birleşsinler. Bir gün bunlar öyle bir hortlayacak ki, inanın bütün hükümetler bunlarla zor boşa çıkacak. Ben 22 sene Avrupa’da gezdim, Amerika’ya gittim, bunları biliyorum ben. Onun için artık tahammülüm kalmadı. Bunlara ibret olsun diye bunlar artık vazgeçsin dedim. Bakın samimi söylüyorum size, bu emperyalizmin oyunudur. Kalkınan Türkiye’ye karıştıracaklar. Türkiye’ye harbe sokmak istiyorlar. Gayeleri Ermenileri rahatsız ettirmek, vurdurmak, öldürmek dünya kamuoyu önünde Türkiye’ye kötülemek. Bütün dünya hükümetlerine rica ediyorum: İnanın ki gözümü kırpmadan yine kendimi intihar ederim. Bakın ben kararımı bir saniyede değiştirdim. Kararım Fransız konsolosluğu önünde kendimi yakmaktı, çünkü bunlarla başlandı. Eğer onlar bu terbiyesizlere cezalarını vermiş olsalardı bunlar bu kadar şımarmayacaktı. Bunlar buna göz yumdular ve bu hale getirdiler. Orada intihar ediyordum, düşündüm, zaten bunları tutuyorlar, daha kötü olur dedim, gittim Atatürk’ün huzurunda, çok ama çok sevdiğimi Atatürk’ün huzurunda intihar ettim. Yine de yapabilirim, hiç gözümü kırpmam. Kimseye danışmadım, kendi kendime karar verdim, bu işi yaptım, vatanım uğruna her şeyi yaparım. Bütün dünya birleşsin, bunların kökünü kazısınlar, bütün hükümetler bunlardan zarar görecekler. Yabancı devletler bunlara karşı birleşsin, ufak tefek cezalarla bunların tehditlerine boyun eğmesinler. Sonunda silah onlara çevrilir. Ben vatanım için, milletim için aynı şeyi bin defa, yüz bin defa yaparım. Türk milletine sabırlar diliyorum.”

Penik zaman zaman yurtdışındaki akrabalarını ziyarete gitmekteydi. Penik’in özellikle Fransa’da akrabaları bulunmaktaydı. Buradaki akrabaları ile özellikle “Ermeni soykırımı” üzerinde tartışmalara girerdi. Hatta anlattığına göre Penik doğruları söylüyor diye akrabaları kendisini kovmaktaydı. Penik, tedavi altına alınmasına rağmen kurtarılamayarak 15 Ağustos günü hayatını kaybetti.

Bir önceki yazımız Marsilya Operasyonu – Bölüm 4 – “Esenboğa’daki Kanlı Cumartesi”

“Yeter artık ASALA canileri”
(Toplam 76 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün)
İnternet sitesi https://politikkalem.com
Yazı oluşturuldu 35

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.