marsilya-operasyonu-bölüm-3-asala

Marsilya Operasyonu – Bölüm 3 – “Darbe”

Marsilya Operasyonu – Bölüm-2 – “Seri Cinayetler” yazımız için tıklayınız

Ve beklenen sonunda gerçekleşmiş 12 Eylül Cuma günü Genelkurmay Başkanı Kenan Evren gece saat 03.00’da okuduğu darbe bildirisi ile askerin yönetime el koyduğunu ilan etti. Ardından ülke genelinde sıkı yönetim ilan edilerek siyasi partiler kapatıldı. Darbeciler Başbakan Süleyman Demirel ile Bülent Ecevit Hamzakoy’a, Necmettin Erbakan ile Alparslan Türkeş Yassıada’ya sürgüne göndererek siyasi yasak getirdi. Anayasa raftan kaldırılarak TBMM kapatıldı. Türk Hava Kurumu, Çocuk Esirgeme Kurumu ve Kızılay dışındaki derneklerin faaliyetleri yasaklandı.

Yönetime el koyan Milli Güvenlik Konseyi Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Nejat Tümer ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Sedat Celasun’dan oluşmaktaydı.

12 Eylül 1980 – “Yönetim orduda”

Antidemokratik uygulamalara imza atan darbeciler Türkiye tarihinde iz bırakacak bir karara imza atarak 9 Ekim 1980 günü Necdet Adalı ve Mustafa Pehlivanoğlu’nu idam etti.

Türkiye darbe ile çalkalanırken ASALA cinayetlerine devam ediyordu. 17 Aralık 1980 günü Avustralya Başkonsolosu Sarık Arıyak ve koruma polisi Engin Sever görevlerine giderken uğradıkları saldırı sonucu hayatını kaybetti. 4 Mart 1981 tarihinde Paris Büyükelçiliği Çalışma Müşaviri Reşat Molalı ve Paris Büyükelçiliği’ne bağlı din görevlisi Tecelli Arı Ataşelik önünde iki ASALA teröristin kurduğu pusu sonucu hayatını kaybetti. 9 Haziran 1981: Cenevre Başkonsolosluğu Sözleşmeli Sekreteri Mehmet Savaş Yergüz öldürüldü. 24 Eylül 1981’de Paris Başkonsolosluğunu basan ASALA teröristleri koruma görevlisi Cemal Özen’i öldürdü. Göğsünden vurulan Başkonsolos Kaya İnal ise yaralı ile kurtuldu. Başkonsolosluğu basan teröristler 47 yurttaşımızı yaklaşık 15 saat boyunca silah zoruyla rehin tuttular. Bu Fransa’da yaşanan 5. olaydı. Olay üzerine Fransa’nın Ankara büyükelçisi Emile Cakimajou Dışişleri Bakanlığı Genel Sekteri Büyükelçi Kamuran Gürün tarafından çağrıldı. Büyükelçi Gürün Fransız Büyükelçi’ye Türk diplomat ve Türk resmi binaların korunması için alınan tedbirlerin yeterli olmadığını söyledi. 28 Ocak 1982 günü Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan sabah saat 9.40 civarında işe giderken evinin 100 metre uzağındaki kavşakta beklerken iki teröristin saldırısına uğradı. Vücuduna 14 mermi isabet eden Arıkan olay yerinde hayatını kaybetti. Katiller olay yerinin yakınında bekleyen arabaya binerek kaçtılar.

4 Mayıs 1982’de Boston Fahri Başkonsolosu Orhan Gündüz uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetti. 7 Haziran 1982’de Lizbon Büyükelçiliği İdari Ataşesi Erkut Akbay ve eşi Nadide Akbay evlerinin önünde uğradıkları suikast de öldürüldüler.

Devam Edecek…

(Toplam 62 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün)
İnternet sitesi https://politikkalem.com
Yazı oluşturuldu 35

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.