inan-kirac-ve-derin-galatasaray

İnan Kıraç ve Derin Galatasaray

Derin Galatasaray terimini duymayanınız yoktur herhalde. Kuşkusuz Derin Galatasaray denilince akla gelen ilk isim İnan Kıraçtır. Birçok olayda olduğu gibi Adnan Polat’ın Galatasaray başkanlığından istifası ve Ünal Aysal’ın başkanlığa getirmesinde de rol oynayan kişide Gölge başkan olarak nitelendirilen İnan Kıraç’tır. Peki nedir bu Derin Galatasaray?  

Ülkeyi 36 yıl boyunca diktatörlük ile yöneten General Franco’ya ülkeyi bu yıl nasıl yönettiğini sorduklarında “Tres F” yani “3 F ile” diye yanıt vermiş. 3 F yani Fado (müzik), Fatima (din) ve Football (futbol). 3F’deki din unsuru Portekiz dışında “Fiesta” yani eğlence olarak yorumlanmış. Franko başka bir açıklamasında “Ben bu milleti dev beşiklerde sallayarak uyuttum” demiştir. Franko’nun dev beşik dediği şey futbol stadyumlarıdır. Franko gibi bir diktatörün futbolu, ülkeyi yönetmesini sağlayan mekanizmalardan biri olarak görmesi tesadüfi değildir. Futbol geçmişte de günümüzde de ve gelecekte de siyasetle ilişkisi olacak bir olgulardan biri.

2006 yılında İtalyan polisi bir mafyanın ilişkilerini araştırırken, hakem ayarlama işlerine de şahit olur. Olayın üzerine giden İtalyan polisi, içerisinde son lig şampiyon Juventus olmak üzere AC Milan, Fiorentina ve SS Lazio’yu de içeren bir şike organizasyonunu ortaya çıkardı. Juventus bir alt lige düşürülürken diğer kulüplere birçok ceza verildi. Futbol ’un siyaset ve mafya ile ilişkisi dünyada olduğu gibi Türkiye’de de olmuştur. 1980 darbesinin lideri Kenan Evren yeni bir yasa çıkarttırır. Bu yasaya göre Türkiye Kupasını kazanan takım 1. Ligde oynamaya hak kazanacaktı. O dönem 2. Ligde mücadele eden Ankaragücü kupada Beşiktaş ve Fenerbahçe gibi devleri yenerek finale yükseldi. Finalde de Boluspor’u mağlup ederek kupanın sahibi olur. Bu sayede Ankaragücü 1. Lig’e yükselir. Siyaset ve mafya unsurların günümüzde büyük bir kitle sahip olan ve endüstrileşen futbol ile iç içe olması, bu pastadan pay almaya çalışması su götürmez bir gerçek.

Bununla ilgili olarak Bir Aklanma Aracı Olarak: Futbol yazımızı okuyabilirsiniz. Yazı için tıklayınız

“Derin Galatasaray” İnan Kıraç

Derin Galatasaray denilince akla gelen ilk isimlerden biri olan İnan Kıraç Türkiye’nin önde gelen iş insanı ve sanayicilerinden biridir. Galatasaray lisesini bitirdikten sonra eğitimini İngiltere’de tamamladı. 1961 yılında Koç Holding şirketlerinden biri olan Orman AŞ’de çalışmaya başladı. Uzun yıllar Koç Holding’de üst düzey yöneticiliklerde bulundu. 1981 yılında Galatasaray Eğitim Vakfını kuran Kıraç ayrıca Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfının kurucuları arasında yer almaktadır. İnan Kıraç Vehbi Koç’un kızı Suna Kıraç ile evlidir.

İnan Kıraç’ın siyaset ile de yakın bağlantısı var. Deniz Baykal’a yapılan kaset kumpasından üç ay önce CHP genel merkezinde Baykal’ı ziyaret ederek Önder Sav, Onur Öymen ve Mustafa Özyürek’i listeye almamasını konuştuğu, ayrıca Kıraç’ın DYP – MHP koalisyonunu engellediği iddia edildi.  Ergenekon soruşturması kapsamında hazırlanan ikinci iddianamede Kıraç’ın, firari sanık Bedrettin Dalan’la ilişkisine dair ayrıntılara yer veriliyor. Dalan, dönemin Jandarma İstihbarat Daire Başkanı Levent Ersöz’le yaptığı konuşmada İnan Kıraç’ı dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’e aracı olarak gönderdiğini söylüyor.

İnan Kıraç bunu hep yapıyormuş

Ünal Aysal’ın Galatasaray Başkanlığına Getirilmesi

Galatasaray, 3 yıllık Adnan Polat yönetiminde (2008-2011) ligi sırayla 5. 3. ve 8. Sırada bitirirken hiç şampiyonluk yaşayamadı.  2008-2011 yılında takımın genel durumu kötü olunca Başkan Adnan Polat’ın suyu kaynamaya başlamıştı. 2011 yılında arenanın açılışında tatsız olaylar yaşandı. Adnan Polat’ın bazı yöneticilerle bir araya gelerek istifa ettiğini ortaya çıktı. Yöneticiler bunun Galatasaray’a zarar vereceğinde ısrar edince Polat istifasını yeni aldı. 2011 yılı bitince Adnan Polat istifa etti Galatasaray olağanüstü genel kuruluna gitti. Ünal Aysal tarihin en yüksek oyu ile Galatasaray başkanı oldu. Ünal Aysal’ı başkan olarak öneren ve seçtiren kişi Derin Galatasaray İnan Kıraç’tı.

Ünal Aysal ile Fatih Terim’in arası hiç iyi olmadı. İkili birbirinden hiç hoşlanmıyordu. Ünal Aysal Galatasaray mezunu uzun yıllar yurtdışında yaşamış, İnan Kıraç’ın desteği ile başkanlığa seçilmiş, üst kesimi temsil ederken, Fatih Terim ise Anadolu’yu temsil etmekteydi. Aysal ve Terim transfer konusunda bile anlaşamadı. Terim Kaka’yı isterken, Aysal bastırdı ve İtalya’ya gidip Sneijder’i transfer etti. İkilinin arası her ne kadar bozuk olsa da aslında Galatasaray Ünal Aysal döneminde üst üste iki kere Lig Şampiyonluğu, iki Süper Kupa ve bir kere de Türkiye Kupası kazandı. Ayrıca takım Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek final oynadı.

Her iki taraf için sonun başlangıcı Milli Takım olayı oldu. Terim Aysal’ın izni ile Milli Takım teknik direktörlüğü görevini kabul etti. Bazılarına göre Terim’in bu görevi kendini kovdurmak istediği için kabul etti.

İnan Kıraç ve Ünal Aysal

Real Madrid karşısında alınan 6-1’lik yenilgi sonrası Aysal Terim’i arayarak moral vermek için aramış fakat ulaşamadı. Bunun üzerine Lütfi Arıboğan Terim ile görüşerek başkanı aramasını istedi. Ama Terim başkanı aramadı. Sonra Aysal’ın Terimi aradığı ve mesaj çektiği ortaya çıktı. Terim’in bu tavrı üzerine Galatasaray Yönetim Kurulu oy birliği ile Terim’i görevden aldı.  

Ünal Aysal, Koç Ailesi ve İtalyanlar

Galatasaray Başkanı Ünal Aysal Ekim 2013’de Londra’da Chelsea kulübünün ev sahipliğinde düzenlenen “Futbolun Liderleri” konferansına, Juventus Kulübü Başkanı Andrea Agnelli ile birlikte katıldı. Bir oturumda konuşan Aysal takım önceki durumu, Fatih Terim’in gönderilişi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. “İki kez şampiyonluk yaşan bir teknik direktörü değiştirmek normal mi?” şeklindeki bir soruya Aysal gülerek “Türkiye’de bu çok olağan, TFF onu düşündü, bizde gitmesine izin verdik” dedi.

Buradaki ilginç detay Andrea Agnelli. Angnelli’nin babası Umberto Agnelli, amcası Gianni Agnelli’dir. Fabbrica Italiana Automobili Torino ‘un (FİAT) CEO’su Umberto Agnelli Rahmi Koç ile 12 Şubat 1971 yılında Tofaş fabrikasının açılışını yapmıştır. Bildiğiniz gibi “Derin Galatasaray” İnan Kıraç’ta Vehbi Koç’un damadıdır. Fatih Terim’in gönderilmesinden sonra teknik direktörlük görevine İtalyan teknik direktör Roberto Mancini getirilmişti.

(Toplam 963 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün)
İnternet sitesi https://politikkalem.com
Yazı oluşturuldu 35

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.