yarinin-tarihi-homo-deus

Homo Deus: Yarının Kısa Tarihi

Bilinen yazar Yuval Noah Harari Homo Deus kitabından önce yazdığı Homo Sapiens Hayvanlardan Tanrılara kitabı ile okuyucular tarafından büyük beğeni ve talep toplamıştı. Homo Sapiens kitabı ile insanoğlunun geçmişine ışık tutan Harari basit bir ırktan nasıl tüm dünyaya egemen bir ırka evrimleştiğimizi ayrıntılı bir şekilde anlatmıştı. Homo Deus Yarının Kısa Tarihi kitabı ile bu sefer insanoğlunun geleceğine ışık tutuyor. Öngörülerini okurlar ile paylaşıyor.

Harari, Homo Deus kitabında hümanist öğretiyi ön plana çıkarıyor ve bu öğretinin hayatımızı nasıl çerçevelendirdiğini ve geleceğimizi nasıl şekillendirdiğini sorguluyor. Bunun dışında insanoğlunun tüm dünyaya egemen olmasına ve her geçen gün bu hükmünü genişletmesine rağmen nasıl olup da daha da mutsuzluğu alışkanlık haline getirmeye sürüklendiğine değiniyor.

Homo Deus Yarının Kısa Bir Tarihi kitabı Sapiens kitabı gibi yine ilginç bilgiler içeriyor ve yine okurların hayatı farklı bir açıdan sorgulamasına neden oluyor.

Pek Çok Okura Öneri

Harari kitaplarını seven ve okumayı alışkanlık haline getirmiş olan Uludağ üniversitesi öğrencisi Ahmet Aslan ,“ İnsanoğlunun evrimleşme, çağa ayak uydurma, Toplumsal normlar gibi süreçleri merak eden pek çok okura Homo Deus ve Homo Sapiens kitaplarını önerdiğini “ifade etti.

Homo Sapiens ve Homo Deus

İnsanoğlunun En İlkel Davranışları

Harari, Homo Deus kitabında İnsanlığın binlerce yıllar önceki davranışlarını bugünle özdeştiriyor. Eskiden salgından kaynaklı ölümleri konu alan kitapta günümüz dünyasında salgından ziyade savaşlara ve planlı soykırımlara dikkat çekiyor. Öncesinde yaygın olan açlık sebepli ölümleri hafife alırken günümüzde obezite kaynaklı ölümlere dikkat çekiyor. Toplumu vuran seller , depremler , salgınlar , savaşlar sonucu oluşan hasarı günümüz dünyasında farklı temalardan daha yüksek oranlarda aldığımızı ifade ediyor. Aynı zamanda yüzyıllar öncesinde doğal olarak oluşan ve kitleleri yok eden salgınları günümüz dünyasında modern tıp ile yenebildiğimizi fakat bu hastalıkları kendimizde üretebileceğimize değiniyor. Homo Deus günümüzün en çok okunan kitapları arasında bulunmaktadır.

Bakış Açısı

Dünyaya farklı bir bakış açısından bakmamızı sağlayan bu kitap bize her ne kadar donanımlı gelse de realist bir pencereyi öneriyor. Evrimsel süreçte bizi neler bekliyor hep beraber göreceğiz fakat kitabı okuduktan sonra bu konulara daha çok merak uyandırması da kaçınılmaz bir gerçek.

En Son yazımız için tıklayınız

Berat KARADENİZ – Selçuk Üniversitesi – Gazetecilik Bölümü

(Toplam 54 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün)
İnternet sitesi https://politikkalem.com
Yazı oluşturuldu 35

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.